אימון כוח

אימון כוח, או בשמו השני אימון משקולות, הוא אימון שנועד לחזק ולנפח את השרירים ע"י הרמה חוזרת של משקלים שיוצרים התנגדות, זהו כמובן אימון אנאירובי. מגוון התרגילים באימון כוח הוא רחב ומאפשר לעבוד נקודתית על שרירים בגוף שרוצים לחזק ולפתח, או לנפח ולעצב.

כל תרגיל מורכב ממשקל מסוים ומספר חזרות של סטים, פרמטרים אלה משתנים בהתאם למטרת האימון. סטים הבנויים ממספר חזרות נמוך נועדו לשפר כוח מתפרץ, בעוד סטים ארוכים יותר של עד 12 חזרות מפתחים את גודל השריר. סטים ארוכים יותר משפרים את הסיבולת ומשפרים את הכושר. בכל תרגיל שעובד נקודתית על שריר מסוים בגוף, חוזרים על כל סט מספר פעמים בהתאם לרמת ההשקעה של המתאמן באותו השריר.

החשיבות של חימום לפני האימון

ראשית כל כדי שהאימון יהיה אפקטיבי יותר וימנע את האפשרות של פציעות, יש לערוך חימום אפקטיבי ומתיחות לפני תחילת האימון. החימום נועד להכין את הגוף לקראת המאמץ הרב שישקיע באימון כוח. את החימום מומלץ לפתוח במספר דקות של פעילות אירובית שנועדה להגביר את קצב הלב ולחמם את השרירים, כך יתפקדו בצורה אפקטיבית יותר במהלך האימון. לאחר מכן יש לערוך מתיחות, זוהי פעולה חשובה למניעת פציעות וחשוב להשקיע בה בסך הכול מספר דקות לפני האימון.

את כמות האימונים בשבוע יש להתאים לגוף המתאמן ומטרותיו, עבור בן אדם מן השורה שרוצה להיכנס לכושר ולפתח את הגוף, די בשלושה אימונים בשבוע. עבור מתאמנים מקצועיים יותר שרוצים לקחת את גופם אל קצה היכולת, 4-5 אימונים באים בחשבון, אך יש לשים לב כי לא חוצים את הגבול בו הגוף לא מקבל די מנוחה כדי להתאושש בין אימונים כי בנקודה הזאת מתחילות הבעיות.

תזונה משלימה

כמובן שאימון כוח יעיל זקוק לתזונה נכונה שתשלים את הפאזל. אימון משקולות מצריך תזונה מבוססת על חלבונים לאחר האימון, תזונאים ממליץ לצרוך גרם חלבון עבור כל ק"ג במשקל הגוף, צריכה עודפת של חלבונים תעשה את הפעולה ההפוכה ותיצור שומנים בגוף. גם לאכילת פחמימות מספר שעות לפני האימון ישנה משמעות כיוון שהיא מעניקה אנרגיה לגוף ומאפשרת לו לשרוף יותר תאי שומן במהלך האימון, אכילה של פחמימות לאחר האימון  תאפשר לו להתאושש במהירות רבה יותר לקראת האימון הבא.

דילוג לתוכן