כך תטפלו במתיחה במפשעה

החלטנו לגשת ישירות לאימון שלנו ללא חימום מתיחות מתאים. אנחנו מתחילים באימון עצמו, ופתאום…כאב חד ומפלח במפשעה, ואנחנו יודעים שלא רק האימון של היום אבוד, אלא גם האימונים הבאים אחריו ולמשך תקופה ארוכה. חוסר חימום מספק מהווה רק סיבה אחת מיני רבות, אשר עלולות לגרום פציעות ספורט שונות אצל מתאמנים מקצועיים וחובבנים כאחד.

איך בנויה המפשעה שלנו?

המפשעה שלנו, אשר מחברת בין הבטן התחתונה לפנים הירך, היא אזור מורכב למדי. היא כוללת את המפרק המחבר בין עצם הירך (הפמור) לשקע באגן הנקרא אצטבלום, את התעלה האינגווינלית, אשר מוליכה כלי דם ועצבים אל אזור המפשעה (אצל נשים היא מכילה רצועה עגולה, Round ligament, המתחברת לרחם, בעוד אצל גברים היא מכילה את צינור הזרע) וכלי דם, שהחשוב בהם הוא העורק הפמורלי, האחראי לאספקת הדם לגפיים התחתונות. לכל המורכבות הזו, מצטרפים שרירים, גידים ורצועות, אשר כל אחד מהם עלול להוות את מקור הכאב שאנו חשים במפשעה בזמן עיסוק בספורט.

 

מהי מתיחה במפשעה?

לרוב, מתיחה במפשעה מתרחשת (ומורגשת) כאשר מבוצע מאמץ קיצוני של אחד מתוך חמישה השרירים המקרבים (האדוקטורים – Adductor Muscles): שריר המסרק (Pectineus), השריר המתוויך הקצר (Adductor Brevis), השריר המתוויך הארוך (Adductor Longus), השריר העדין (Gracilis) והשריר המתוויך הגדול ( (Long Adductor. מבין חמישה שרירים אלה, אשר מטרתם לייצב את הירך בזמן פעילות, השריר המתוויך הארוך נחשב לחשוף ביותר למתיחה, לקרעים או לסוגי פציעות ספורט אחרות, בגלל מבנהו הצר והארוך, יחסית לשרירים המקרבים האחרים.

 

מי חשוף למתיחה כזו במיוחד?

מתיחה במפשעה (Adductor Strain) נחשבת לתופעה שכיחה בקרב אנשים העוסקים בסוגי ספורט שבהם משתמשים ברגליים לצורך בעיטה. כדורגל הוא, כמובן, הספורט השכיח שבו פגיעה כזו עשויה להיגרם, אולם גם העוסקים באומנויות הלחימה עושים שימוש רב ברגליהם במהלך האימון. גם המתאמנים בסוגי ספורט שבהם מבוצעות תנועות שינוי כיוון מהירות (כמו כדורסל) ובסוגי ספורט נוספים שבהם נעשה שימוש רב בשרירים המקרבים (אתלטיקה קלה, ריצה וכדומה) חשופים למתיחת מפשעה.

 

איך ניתן למנוע מתיחה במפשעה?

481521067לרשותכם עומדות מספר דרכים שתסייענה לכם בצמצום הסיכונים:

  • חזרה הדרגתית לפעילות – אם זנחתם את הפעילות הספורטיבית למשך תקופה מסוימת, אל תשובו ישירות לרמת הפעילות שלה הייתם רגילים, אלא התאמנו בצורה מתונה ומדורגת. הגוף שלכם כבר "שכח" שלפני שנה רצתם מרתון (ובזמן טוב), הזכירו לו זאת בעדינות.
  • חימום מודע – תרגילי מתיחה מתונים לפני כל אימון יזכירו לשרירים שלכם שהחלטתם שזה הזמן לחזור לפעילות הספורטיבית השוטפת שלכם. לעולם אל תתחילו להתאמן בלעדיהם!
  • הקפידו על פעילות גופנית נכונה ומודעת – בצעו את הדברים בטכניקה הנכונה ואל תחפשו קיצורי דרך, הקפידו להעלות את הפעילות בהדרגה ולפי סרגל המאמצים המתאים לכם, בחרו את הסביבה ההולמת לסוגי הספורט וליכולות שלכם (למשל, מסלול ריצה ישר ומפולס לרצים מתחילים ולא ריצה הררית).

 

מתחתם שריר. מה עכשיו?

קודם כל, עליכם לוודא שאכן מדובר במתיחה ולא (חס וחלילה) בקרע, לכן, גשו לרופא המשפחה אשר יפנה אתכם לבדיקת אולטרה סאונד שתיתן לו תמונת מצב אמיתית. אם מדובר במתיחה בלבד, זה הזמן לנצל את ימי החופשה המגיעים לכם, בישיבה על הספה, עם רגל מוגבהת באוויר, כאשר שקית קרח מונחת על האזור הפגוע. לרוב, כעבור כשלושה ימים, תוכלו לשוב להפעיל את הרגל הפגועה, תחילה בתנועות עדינות והדרגתיות, שמטרתן לבדוק את גבולות הכאב.

 

דילוג לתוכן