כיצד לשחק קליעה למטרה באופן מקצועי

רוצים לשחק קליעה למטרה כמו המקצוענים? אולי אפילו חולמים על קריירה מתגמלת בענף ספורט זה? קליעה למטרה עם חיצים (Darts) מוכרת מאוד כתחביב מהנה לשעות הפנאי. אבל מסתבר שזה הוא גם ספורט תחרותי, כולל תחרויות למקצוענים. 

קליעה למטרה מקצועי

ראשית, קצת היסטוריה

סביר להניח, שקליעה למטרה התפתחה במקומות שונים במקביל, על פני תקופות שונות. עם זאת, הגרסה המודרנית, קשורה באופן מובהק לאנגליה. ליתר דיוק, לבילוי לשעות הפנאי בפאבים אנגליים. הנחה מעניינת, היא שלוח החיצים המודרני התפתח מפרוסה של גזע עץ, אשר נתלתה על קיר. כך קיבלנו את הצורה העגולה ואת החלוקה הפנימית לאזורים. בשנת 1935 נכנס שיפור היסטורי לאופן ייצור לוחות המשחק, כאשר החלו לבסס אותם על סיבי צמח הסיסל. בשיטה זו, החיצים לא מחוררים את המשטח בכלל. למעשה, הם מזיזים הצידה את הסיבים. תודות לכך מופחת בלאי הלוח באופן ניכר וכמעט שאין צורך בתחזוקה שוטפת ובתיקונים. גם ייצור החיצים השתפר עם השנים, כולל סיוע מודרני מתחום הפלסטיק. 

מהם החוקים?

כאשר משחקים כתחביב, ניתן לקבוע חוקים כפי שמתאים לכם, אבל המקצוענים משחקים כמובן לפי סטים ידועים ומוגדרים היטב של חוקים. בכדי לשחק קליעה למטרה באופן מקצועי, ממקמים את לוח המשחק במרחק של 237 ס"מ מהשחקנים. כמו כן, מרכז הלוח יהיה בגובה 173 ס"מ מהרצפה. פרטי ממדי הלוח, חלוקתו וצבעי החלקים השונים, מפורטים בתקנים שונים לספורט זה. אגב, מקובל שהחלוקה הפנימית ליחידות מתבצעת באמצעות חוט ברזל. מעבר לכך: 

 • כל שחקן בתורו, עומד על הקו הרשמי לזריקה וזורק שלושה חיצים. 
 • בכדי לקבל ניקוד, החץ שנזרק חייב לנגוע במטרה ולהישאר במצב זה. לעתים, חץ לא נוגע במטרה אבל גם לא נופל, מאחר שהוא נתמך על ידי חיצים אחרים. מצב כזה אינו מזכה בנקודות. 
 • פגיעה בחלק ממוספר, מזכה בערך הנקודות של המספר שלו. 
 • אם הפגיעה היא בחלק הדק שבתוך אותו אזור, במידה והוא החלק הדק שיותר חיצוני מבין השניים, הניקוד מוכפל. 
 • באותן נסיבות, אם זה החלק הדק שיותר פנימי, הניקוד ישולש. 
 • פגיעה בעיגול המרכזי, מזכה ב-50 נקודות. אך אם הפגיעה היא בטבעת החיצונית שלו שבצבע ירוק, היא תזכה רק ב-25 נקודות.  

על בסיס כללים אלה, ניתן לראות ואריאציות שונות לגבי שאר הכללים. ספירת הנקודות היא לרוב לא בגישה של צבירה, אלא להיפך. מתחילים מניקוד מוגדר, שהוא לרוב 501 או 301. הניקוד שמקבלים מופחת מניקוד זה והמנצח יהיה מי שיגיע ראשון לאפס. כמו כן, החץ האחרון שמאפס את הניקוד, אמור לפגוע באחד מכמה אזורים מוסכמים. אם לא מצליחים להגיע בדיוק לאפס או מגיעים מבלי לפגוע במטרה מוסכמת, הניקוד חוזר למצבו בתחילת הסיבוב. 

טיפים לאלופים שבדרך

 • להשקיע במוח – קליעה למטרה נקשרה לאורך השנים עם בירות ופאבים. קחו בחשבון, שזה הוא ספורט מנטאלי במובהק. כל טיפת אלכוהול, עשויה להפריע לביצועים. 
 • להתחיל מציוד איכותי – קליעה למטרה יכולה להתבצע בקלות למטרות מאולתרות מסוגים שונים. אבל אם רוצים לשפר ביצועים תחרותיים, חיוני להתאמן עם ציוד תקני ואיכותי
 • סוגי חיצים – חיצים מגיעים בסוגי עיצוב שונים. חשוב להכיר את הסוגים השונים ולהבין את השלכות העיצוב, דוגמת ההשפעה על מרכז הכובד. 
 • סגנון זריקה – ישנם הבדלים בין סגנונות הזריקה של שחקנים שונים. נקודה זו היא כמובן משמעותית מאוד בתחרויות וכדאי להתעמק בה בפני עצמה. 
 • הפרטים הקטנים – לעתים קרובות, פרטים קטנים עושים הבדל גדול ולכן חשוב לשים אליהם לב. לדוגמה, מומלץ לאחוז בחץ לפחות בשלוש אצבעות. 
דילוג לתוכן